Projekty | E-TWINNING | | AKTIVITY ŠKOLSKEJ KNIŽNICE | | ZDRAVÁ ŠKOLA | ŠKOLA, KTOREJ TO MYSLÍ VYHRŇME SI RUKÁVY

VYHRŇME SI RUKÁVY

Projekt „Vyhrňme si rukávy “ bol vytvorený v roku 1996 vo Francúzsku na podnet Georgesa Charpaka, držiteľa Nobelovej ceny za rok 1992, a francúzskej Akadémie vied. Cieľom tohto projektu je rozvoj prírodovedeckého bádania na základných školách. V rámci založenia a výstavby novej továrne v meste Trnava sa PSA Peugeot Citroën obracia na projekt „Vyhrňme si rukávy “ vo Francúzsku s cieľom zaviesť pilotný projekt vyučovania prírodných vied na základných školách v meste Trnava. Na našej škole sa začal vyučovať v septembri 2004.

Úlohou každej zadanej témy je upútať pozornosť detí na určitý predmet alebo prírodný jav. Učiteľ zadáva otázky a nabáda žiakov, aby sa  pokúsili na ne  samostatne odpovedať vo forme hypotéz, pomocou svojej predstavivosti, intuície a doposiaľ získaných vedomostí. Pomôže im vybrať spomedzi hypotéz tie, ktoré sú experimentálne overovateľné a umožní im zrealizovať jednoduché pokusy. Deti návratom k prvotným otázkam porovnávajú svoje hypotézy s výsledkami pokusov. Žiaci tak využívajú dialektiku medzi skúsenosťou a abstraktným uvažovaním, medzi vnímaním a myslením, ktorá je základom každého výskumu. Počas celého tohto procesu si deti robia do zošita záznamy všetkého, čo spolu zažijú, urobia, nad čím uvažujú a na čo prídu. Deti pozorujú ten istý objekt alebo úkaz reálneho sveta, ktorý im je blízky a experimentujú s ním. Počas pozorovania a bádania deti hľadajú argumenty a logické vysvetlenia, porovnávajú a diskutujú o svojich nápadoch a výsledkoch pokusov, vytvárajú si nové znalosti. Čisto manuálna aktivita nestačí. Aktivity ponúkané žiakom sú usporiadané v sekvenciách s cieľom prehlbovať ich vedomosti. Vychádzajú z učebných osnov a ponechávajú dostatočne široký priestor pre autonómiu žiakov.  Kontinuita pedagogických metód a postupov je zaručená počas celej školskej dochádzky.  Základným cieľom je postupné osvojovanie si prírodovedeckých pojmov a operačných postupov žiakmi, sprevádzané upevňovaním písomného a slovného vyjadrovania. Treba vyzdvihnúť silný vzťah medzi náukou prírodných vied a rozvíjaním vyjadrovania. Tento program umožňuje obe. Vyučovacie hodiny sa organizujú na základe tém takým spôsobom, že v predmete sa dá postupovať zároveň v troch rovinách: získavaním vedomostí, učením sa pracovných postupov a zdokonaľovaním ústneho a písomného vyjadrovania. Každej téme musí byť venovaný dostatočne dlhý čas, aby sa umožnilo opakovanie, reformulácie a utvrdzovanie učiva. Tento projekt sa vyučuje v predmete prvouka  / 1. a 2. ročník / a v predmete prírodoveda / 3. a 4. ročník /. V tomto školskom roku je v projekte zapojených 8 tried :

1.A – tr. učiteľka Mgr. Margita Pavlisová s 20 žiakmi

1.C tr. učiteľka Mgr. Ivana Klinovská  so 14 žiakmi

2.A - tr. učiteľka Mgr. Zuzana Miklovičová  s  21  žiakmi

2.B   tr. učiteľka Mgr. Kövérová – s 18 žiakmi

3.B – vyučujúca prírodovedy Mgr. Nataša Neitzová  s 21 žiakmi

3.C – tr. učiteľka Mgr. Zuzana Šamajová  so 16 žiakmi

4.A – tr. učiteľka Mgr. Valéria Princová  s 28 žiakmi

4.B – tr. učiteľka PaedDr. Drahomíra Kubišová   so 14 žiakmi

2. C trieda v  plnom nasadení.  Pri skupinovej práci o semenách rastlín.

3.C pri porovnávanií klíčivosti strukovín a citrusov.

Stlačíš fľašu, potápač klesne na dno.Pustíš fľašu, potápač vypláva hore. Spôsobuje to tlak vody a vzduchu.

Práca na projekte - Vnútorné orgány človeka.

OTVORENÁ HODINA

Pani učiteľka nám jedno ráno oznámila, že v stredu 23. apríla    budeme mať otvorenú hodinu pre riaditeľov škôl v okrese Trnava.  Prvú hodinu sme si pripravovali hypotézy na otázku „Ako zistíme, že je voda slaná bez ochutnania ?“ Rozdelili sme sa do troch skupín a začali sme pracovať. Boli tu rôzne hypotézy: po vyparení vody zostane soľ, keď si dáme na ranu slanú vodu, začne nás štípať alebo keď dáme sladkovodnú rybu do slanej vody, tak zomrie. Keď sme mali hypotézy hotové, išli sme do Centra učebných pomôcok a odbornej asistencie. Pani učiteľka určila kapitánov skupín, ktorí budú prezentovať navrhnuté hypotézy. O chvíľu prišli riaditelia škôl. Hovorili sme všetko to, čo sme sa naučili o vode. Potom sme išli prezentovať naše návrhy a hypotézy. Po prezentácii nás čakala ďalšia otázka „Ako zistíme, že je voda slaná bez ochutnania a vyparovania ?“ Navrhli sme ešte asi dve hypotézy a riešenia a išli sme prezentovať.  Ešte predtým sme si overili hypotézy a naše návrhy riešenia. Keď všetci riaditelia odišli, pani učiteľka nás pochválila, ako sme pekne pracovali. Nakoniec sme napísali odborníkom na TU. Teraz čakáme na odpoveď. Veríme, že naše tvrdenia budú správne.

Michal Odler, Jakub Obuch